Kansainvälistyminen opintojen aikana on helppoa ja hyödyllistä. Tiesithän, että sinun ei tarvitse lähteä vaihtoon, jotta voit saada kansainvälistä kokemusta opintojesi aikana? Kotikansainvälistyminen on erinomainen tapa tutustua erilaisiin kulttuureihin ja ihmisiin, kartuttaa kielitaitoa ja saada hyödyllistä kokemusta monikulttuurisessa ja monikielisessä ympäristössä toimimisesta.
ISYY rohkaisee kaikkia opiskelijoita mahdollisuuksien mukaan kansainvälistymään opintojen aikana! Ohjeita vaihtoon lähdöstä löydät yliopiston ylläpitämästä opiskelijoiden käsikirjasta, Kamusta.
UEF//Kamu: Vaihto-opiskelu ja kansainvälistyminen
Jos haluat kansainvälistyä kotimaassa, poimi vinkit tältä sivulta.
ISYYn alaisuudessa toimii kansainvälisiä kerhoja, jotka järjestävät ohjelmaa ja ajanvietettä kotimaisille ja kansainvälisille opiskelijoille. ISYYn kerhot ovat avoimia kaikille jäsenille, joten olet lämpimästi tervetullut mukaan myös kansainvälisten kerhojen toimintaan. Kansainvälisten kerhojen toiminnan jatkuvuuden kannalta on tärkeää, että mukana on myös kotimaisia opiskelijoita.
Voit myös itse perustaa kansainvälisen kerhon, jonka tarkoitus on kerätä yhteen esimerkiksi tietystä kulttuurista, kielestä tai etnisestä ruoasta kiinnostuneita opiskelijoita. Kerhojen yhteystiedot sekä ohjeet kerhon perustamiseen löydät Vapaa-aika -osiosta.
Isyy.fi: Kerhot
Ainejärjestöjen kansainvälisten asioiden vastaavat tekevät tärkeää työtä kansainvälisyyden edistämiseksi omissa ainejärjestöissään. Ainejärjestötoiminta kansainvälisten asioiden parissa on myös hyvä tapa luoda kontakteja kansainvälisiin toimijoihin. Kansainvälisten asioiden vastaavan tehtävän kuvan voi useimmiten räätälöidä oman kiinnostuksen mukaiseksi. Ainejärjestön kansainvälisten asioiden vastaava voi
Alakohtaiset kansainvälistymismahdollisuudet voivat olla hyvinkin vaihtelevia, kannattaa siis keskustella kansainvälisyyteen liittyvistä toiveista ja ajatuksista oman ainejärjestön kesken.
Kansainvälisten asioiden vastaavan tehtäviin liittyvissä kysymyksissä voit olla yhteydessä ISYYn hallituksen kansainvälisten asioiden vastaavaan.
Isyy.fi: Hallitus (yhteystiedot)
Yliopisto järjestää tuutorointia kansainvälisille opiskelijoille molemmilla kampuksilla. Hakuaika kv-tuutoriksi on yleensä tammi- helmikuussa. Tietoja siitä, miten voit hakeutua kansainvälisten opiskelijoiden tuutoriksi löydät Kamusta.
UEF//Kamu: Kansainvälisten opiskelijoiden tuutorointi