Vaikuta

Tiedote: ISYYn puheenjohtajisto ja hallitus vuodelle 2026 on valittu

pe marrask. 28 10:45:00 2025

Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta (ISYY)
Tiedote: 28.11.2025
Vapaa julkaistavaksi: Heti

Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunnan (ISYY) edustajisto valitsi 27.11.2025 pidetyssä järjestäytymiskokouksessaan ylioppilaskunnan puheenjohtajiston ja hallituksen vuodelle 2026.

Ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Emilia Kivikoski, joka opiskelee teologiaa Itä-Suomen yliopiston Joensuun kampuksella. Kivikoski on toiminut kuluvan vuoden ISYYn hallituksessa sosiaalipolitiikan, järjestöjen ja kerhojen parissa.

Hallituksen yhdeksän muuta jäsentä ovat varapuheenjohtaja Lassi Valli, Antton Gustafsson, Maria Rossi, Elviira Soljala, Eeva Ylikoski, Sofia Lindström, Bharath Kannan, Reetta Venäläinen ja Piritta Pennanen.

– Olen kiitollinen edustajiston osoittamasta luottamuksesta. Olen innoissani tästä mahdollisuudesta päästä edistämään opiskelijoiden etua, sekä vahvistamaan ylioppilaskunnan roolia aktiivisena vaikuttajana yhdessä osaavan hallituksen kanssa, kommentoi ensi vuoden hallituksen puheenjohtaja Emilia Kivikoski.

Hallitus tekee tärkeää vaikuttamis- ja edunvalvontatyötä ISYYssä, yliopistossa, kampuskaupungeissa ja myös valtakunnallisesti yhdessä muiden ylioppilaskuntien kanssa. Juuri valittu hallitus järjestäytyy ja jakaa vastuualueet ensimmäisessä kokouksessaan joulukuussa.

Ylioppilaskunnan edustajiston puheenjohtajaksi valittiin Janina Gunnar, joka opiskelee lääketiedettä Itä-Suomen yliopiston Kuopion kampuksella. Hän on toiminut kuluneena vuonna ylioppilaskunnan ensimmäisenä varapuheenjohtajana, edustajiston jäsenenä vuosina 2024-2025 ja ylioppilaskunnan hallituksessa vuonna 2023.

- On suuri kunnia johtaa ylioppilaskunnan ylintä päätösvaltaa tulevana vuonna. Tärkeiden asiakirjojen päivittämisen lisäksi haluan edustajiston puheenjohtajana edistää edustajiston jäsenten ryhmäytymistä ja päätöksenteon saavutettavuutta. Tavoitteenani on myös tuoda ylioppilaskunnan toimintaa entistä näkyvämmin osaksi opiskelijoidemme arkea, kertoo Janina Gunnar.

Edustajiston ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Idamaria “Nox” Herranen ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Ilmari Mäkelä. Edustajisto on ylioppilaskunnan ylin päättävä toimielin, joka koostuu 39 vaaleilla valitusta opiskelijasta.

Lisätietoja:

Emilia Kivikoski, hallituksen puheenjohtaja 2026, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta, emilia.kivikoski(at)isyy.fi

Janina Gunnar, edustajiston puheenjohtaja 2026, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta, janina.gunnar(at)isyy.fi

Hannele Mirola, vs. pääsihteeri, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta (ISYY), p. 044 576 8417, paasihteeri(at)isyy.fi