06.08.2025
Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta (ISYY)
Tiedote: 6.8.2025
Vapaa julkaistavaksi: Heti
Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunnan (ISYY) edustajisto valitsi 5.8.2025 pidetyssä ylimääräisessä kokouksessaan ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen syksylle 2025.
Ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtajaksi loppuvuodelle valittiin Emilia Enroth, joka opiskelee oikeustieteitä Itä-Suomen yliopiston Joensuun kampuksella. Enroth on toiminut kuluvan vuoden ISYYn hallituksessa koulutuspolitiikan sekä ympäristö- ja kehitysyhteistyön parissa.
Hallituksen kahdeksan muuta jäsentä ovat varapuheenjohtaja Jaana Sivula, Antton Gustafsson, Emilia Kivikoski, Inna Siimes, Kristiina Oinonen, Lassi Valli, Nox Herranen ja Piritta Pennanen.
– Olen kiitollinen edustajiston osoittamasta luottamuksesta. Odotan innolla, että pääsemme nyt valitun hallituksen kanssa käynnistämään ja kehittämään yhdessä ylioppilaskunnan toimintaa, Emilia Enroth kommentoi.
Hallitus tekee tärkeää vaikuttamis- ja edunvalvontatyötä ISYYssä, yliopistossa, kampuskaupungeissa ja myös valtakunnalllisesti yhdessä muiden ylioppilaskuntien kanssa. Hallitus järjestäytyy ja tarkastelee vastuualueiden jakautumista ensimmäisessä kokouksessaan.
Uusi hallitus valittiin, sillä sen aiempi puheenjohtaja Noora Saramäki erosi luottamustoimesta valmistumisensa vuoksi. ISYYn sääntöjen mukaan puheenjohtajan erotessa tai menettäessä vaalikelpoisuutensa, tulee edustajiston valita ylioppilaskunnalle myös uusi hallitus.
Emilia Enroth, hallituksen puheenjohtaja syksy 2025, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta, p. 040 054 7077, emilia.enroth(at)isyy.fi
Ville-Pekka Timonen, edustajiston puheenjohtaja, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta, epj(at)isyy.fi
Helena Kansanen, pääsihteeri, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta, p. 044 576 8417, paasihteeri(at)isyy.fi