11.09.2025
Itä-Suomen yliopistossa (UEF) tutkintoon johtavien koulutuksien opiskelijat (kandi, maisteri, lisensiaatti, tohtori) ja vaihto-opiskelijat ovat saaneet kampuksilla tulostamista varten virtuaalisaldoa 9 euroa yhdeksi lukukaudeksi kerrallaan. Tämän automaattisen tulostussaldon lisäksi opiskelijat voivat ostaa saldoa tulostamista varten.
Ilmaista tulostussaldoa oltiin alkuvuodesta 2025 poistamassa kokonaan, jolloin tulostamisesta yliopistolla olisi tullut opiskelijoille täysin maksullista. Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta (ISYY) neuvotteli tulostussaldon jatkumisen puolesta, ja se päätettiin opiskelijoiden hyväksi säilyttää ennallaan.
Virtuaalisaldot päivittyvät 9 euroon 16.9. ja 16.1. kun opiskelija on ilmoittautunut läsnäolevaksi kyseiselle lukukaudelle. Käyttämätöntä virtuaalisaldoa ei siirretä seuraavalle lukukaudelle.